Flere danskere vælger i disse år at holde sommerferie tættere på hjemmet – og her er camping i Norden blevet et populært valg.
VANDVID – Danmark under overfladen har fået to nye medlemmer i bestyrelsen, der skal styrke udviklingen af det kommende nationale Kyst- og Lystfiskercenter i Assens.
Vi har kigget på denne uges tilbudsaviser for dagligvarebutikker i Vissenbjerg og fundet nogle fantastiske tilbud. Her er et udpluk af de bedste tilbud fra Coop365, Netto og Spar.
Oplev en alsidig uge i Vissenbjerg med spændende aktiviteter for både krop og sind. Er du til spinning, yoga, fodbold eller japansk kampkunst? Læs mere om ugens begivenheder her.
Måske vil du ikke betale meget for din næste bolig, eller måske leder du efter et håndværkertilbud? Lige her finder du i hvert fald de billigste boliger i Vissenbjerg.
Er du klar på en aktiv weekend i Vissenbjerg? Uanset om du er en spinning-entusiast, vil prøve kræfter med cirkeltræning eller ønsker at dykke ned i japansk kampkunst, er der noget for enhver smag.
Borgerservice i Assens Kommune holder ekstra åbent to tirsdage til pasbestilling forud for ferieperioden – kun for bestilling og fornyelse af pas.
7 nye boliger er kommet til salg den seneste uge i Vissenbjerg. Vi giver dig her det fulde overblik over, hvilke boliger der er tale om og hvad de koster.
Drømmer du om en bolig i absolut topklasse? Vi har samlet de dyreste boliger, der lige nu er til salg i Vissenbjerg.
Assens Kommune har indgået en afgørende aftale med Røde Kors for at styrke beredskabet og sikre tryghed for sårbare borgere ved større hændelser som cyberangreb, vejrlig og forsyningssvigt.
Baagøfærgen fejrer 50 års jubilæum med historiske priser, ny udstilling og fokus på færgens betydning for ølivet ved Assens.
Nu er 17.000 små havørreder sat ud i Aa Å og Puge Mølle Å i Assens Kommune som led i den årlige indsats for at styrke havørredbestandene på Fyn og Øerne.
Mandag den 13. april 2026 åbner Vissenbjerghus dørene for en unik aften, hvor Tom Skovgaard, en pensioneret kriminalassistent og lokalpolitiker, deler sine mange års erfaringer fra både kriminalpolitiet og lokalpolitik. Arrangementet starter kl. 19.00 og byder på en blanding af spændende anekdoter, dialog og mulighed for at stille spørgsmål.
Mejseparken 10 er netop kommet til salg til hele 2.495.000 kr, hvilket gør den til en af de dyreste boliger til salg i Vissenbjerg.