Bliv kriseparat med Beredskabsforbundet i Vissenbjerg

dato

Den 6. marts 2025 kl. 15:30 inviterer Vissenbjerg Bibliotek til et vigtigt kursus om kriseberedskab. Beredskabsforbundet vil udfolde Beredskabsstyrelsens anbefalinger og lære deltagerne at klare sig selv i op til tre døgn under samfundsmæssige kriser.

Med Beredskabsstyrelsens nye anbefalinger fra juni 2024 i baghovedet, tilbyder Beredskabsforbundet nu et kursus, der hjælper dig med at blive bedre forberedt på krisesituationer. Kurset "Kriseparat - Klar dig selv i tre døgn" fokuserer på at håndtere kriser, hvor essentielle tjenester som strøm kan være ude af drift i flere dage.

Forberedelse og fællesskab

Under kurset lærer deltagerne ikke kun at sikre sig selv, men også hvordan man kan hjælpe naboer og sikre sin bolig i tilfælde af krise. Det er en oplagt mulighed for at styrke fællesskabet og sikre, at vi alle kan stå stærkere sammen.

Flere datoer og steder

Kurset afholdes flere steder, men det er vigtigt at nævne, at det kun gennemføres, hvis der er mindst 15 deltagere. Derfor opfordres alle til at tage naboer, familie og andre interesserede med. For at sikre din plads, skal du tilmelde dig senest en uge før kursets start.

Praktisk information
Dato: Torsdag 6. marts 2025
Tid: Kl. 15:30
Sted: Vissenbjerg Bibliotek, Vestergade 2, 5492 Vissenbjerg
Entré: Gratis billetter
Målgruppe: Alle
Tilmeldingsfrist: Senest en uge før arrangementet



Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her
Kilde: Kultunaut